A DIAGNOSZTIKA JELENTŐSÉGE
A humánorvosláshoz hasonlóan a kisállatok gyógyításában is az első lépés a pontos és gyors diagnózis felállítása. Praxisfilozófiánk alapja, hogy kis pacienseink problémáit szeretnénk rendelőnkben mihamarabb orvosolni, így a diagnosztikára különösen nagy hangsúlyt fordítottunk. A betegségek meghatározásához egy jól felépített protokoll segítségével juthatunk, amiben első lépés a gazdi alapos kikérdezése a kórelőzményről, majd a kisállaton alapos fizikális vizsgálatot végzünk, amit sok esetben kiegészítő vizsgálatokkal folytatunk.
Röntgen-diagnosztika
A kiegészítő diagnosztikai módszerek közül a röntgen vizsgálat egy alapvető fontosságú kórhatározási módszer a kisállatok:
csontozati problémáinál (pl. csonttörések, izületi rendellenességek) légúti problémáinál (pl. légcsőszűkület, kóros tüdőfolyamatok) egyes emésztőszervi problémáinál (pl. emésztőszervi idegen test) egyes húgyúti problémáinál (pl. húgykövesség)
Ultrahang-diagnosztika
Szakrendelés: dr. Dudás-Györki Zoltán PhD
Szent István Egyetem, Állatorvostudományi Kar, Belgyógyászati Tanszék és Klinika)
A mai modern kiegészítő diagnosztikai módszerek közül az ultrahang vizsgálat az egyik leghasznosabb, hiszen rengeteg információt ad a kisállat belső szerveinek kinézetéről és működéséről. Az ultrahang vizsgálat ráadásul semmiféle káros hatással nem rendelkezik, nem fájdalmas, így kisállatoknál is ébren kivitelezhető.
Leggyakrabban hasi- és szívultrahang vizsgálatra van szükség.
Hasi ultrahanggal diagnosztizálhatunk például:
vemhességet húgy- és nemi szervi problémákat (pl. húgyhólyaggyulladás, vese vagy húgyhólyagkövesség, prosztata-megbetegedés, méhgyulladás) emésztőrendszeri problémákat (pl. gyomor-bélgyulladás, bélelzáródás) lépbetegségeket, májbetegségeket- daganatos betegségeket
Szívultrahanggal diagnosztizálhatunk például:
szívbillentyű-betegséget (pl. mitral insuff., tricuspidal insuff.) szívüregi tágulatot (pl. DCM)-szívizomfal megvastagodást (pl. HCM) szív- és érrendszeri fejlődési rendellenességeket (pl. aortastenosis) szívburokproblémákat (pl. szívburoktamponád)
Endoszkópos-diagnosztika
Endoscópos vizsgálattal műtét nélkül betekinthetünk egyes testüregekbe, láthatjuk az adott szerv anatómiai viszonyait és eltéréseit, bizonyos esetekben szövettani mintavételt illetve idegen testek eltávolítását is megoldhatjuk. Gastroscopia során a száj és garatüregen át a nyelőcsövön keresztül a gyomorba juttatjuk az endoscópot, így diagnosztizálhatunk gyomorbetegségeket (pl. gyulladás, fekély, daganat, idegen test). Colonoscópia során a vastagbélbe vezetett endoscóp segítségével diagnosztizálhatunk vastagbélproblémákat (pl. gyulladás, polyp, daganat, bélfalkiöblösödés)
Labor-diagnosztika
Az egyik leggyakrabban használt kiegészítő diagnosztikai módszer a kisállatok betegségeinek megállapításához a laborvizsgálat:
vérvizsgálat (vérkép, vérbiokémiai paraméterek, ionok, hormonok, vírustesztek) vizeletvizsgálat (fizikális vizsgálat, mikroszkópos vizsgálat, bakteriológiai vizsgálat) bélsárvizsgálat (parazitológiai vizsgálat, emésztettség, bakteriológiai vizsgálat) bőrkaparék vizsgálat (élősködők mikroszkópos vizsgálata, bakteriológiai- és gombatenyésztés) egyéb testváladékok vizsgálata (pl. szem-, fül-, orr-, torok-, seb-, hüvely-, bűzmirigy-, prosztata)